Poděbrady jsou klidné lázeňské město s mnoha památkami nacházející-se ve středočeském kraji v úrodné polabské nížině na řece Labi necelých 50 km východně od Prahy u dálnice D11 Praha-Hradec Králové. Leží v nadmořské výšce 184-190 m.n.m. a má cca 13000 obyvatel.
Historie Poděbrad sahá hluboko do pravěku, do mladší doby kamenné, kdy se asi v 5. tisíciletí před naším letopočtem začali po obou březích Labe usazovat první zemědělci. Lesnatou krajinu protkanou hustou sítí říčních ramen, procházela od nepaměti důležitá obchodní cesta z Prahy do východních čech a dál až do Polska. U brodu přes Labe, v západní části dnešních Poděbrad, vyrostla už v pravěku osada a později k ochraně brodu i malá tvrz. Pravděpodobně se těmto místům říkalo „pode brody“, z čehož vzniklo jméno Poděbrady, které se v písemné podobě objevuje poprvé v roce 1223. V polovině 13. století získal Poděbrady král Přemysl Otakar II. A v místech staršího hrádku nad Labem si začal v letech 1262-1268 budovat mohutný kamenný vodní hrad. Když se z královského majetku v polovině 14. století dostalo poděbradské panství do soukromích rukou moravských pánů z Kunštátu, nastala doba největšího rozkvětu Poděbrad. Nejvýznamnější osobnost tohoto rodu je bezesporu Jiří z Poděbrad, který byl roku 1458 zvolen českým králem. Tento vynikající diplomat se jako první evropský politik pokusil založit mírovou unii evropských panovníků. Z jeho poručení byly Poděbrady v roce 1472 povýšeny na město a obdařeny důležitými právy, výsadami a městským znakem, který používají dosud.
Dalším panovníkem, který si Poděbrady oblíbil a pobýval zde, byl císař Ferdinand I. Cenil si na nich především lovecké možnosti v okolních lužních lesích. Poděbradský hrad nechal přestavět na pohodlné renesanční sídlo. Práce tehdy vedl významný císařský stavitel Giovanni Batista Aostalli, kterého připomíná kamenný náhrobek ve zdejším katolickém kostele.
V polovině 18. století projevila o zámek zájem Marie Terezie. Na její pokyn byl přestavěn do současné podoby. Za vlády Josefa II. sloužil k ubytování vysloužilých císařských důstojníků. Pak byl s celým panstvím prodán do soukromých rukou.
Poděbrady byly až do konce 19. století typickým malým zemědělským městečkem. Mezníkem v jeho novodobých dějinách byl rok 1905, kdy byl na vnitřním nádvoří zámku objeven první minerální pramen. Poděbrady tehdy vlastnil kníže Filip Arnošt Hohenlohe a již v roce 1908 zde otevřel první malé uhličité „Knížecí lázně“. Po první úspěšné lázeňské seóně následovaly další a tak se brzy Poděbrady přiřadily k předním českým lázeňským městům.
K významným stavbám města patří: Jiřího náměstí s jezdeckou sochou krále Jiřího a Mariánským sloupem, Dům staré radnice č.41, rodný dům Ludvíka Kuby (významný český malíř, hudebník, spisovatel a národopisec), starý Špitál (starobylý přízemní domek na konci uličky Na Dláždění který byl postaven r.1444 a vydržován z nadace Kunhuty ze Šternberka – první manželky krále Jiřího) jedná se o vůbec první nemocnici postavenou v českých zemích, Muzeum dům č.68 původně první poděbradská škola postavená z poručení Kunhuty se Šternberka, Proboštský kostel povýšení sv. Kříže s oltářem, který je kopií světoznámého oltáře v Rakouském poutním městě Mariazell, Obereignerova vila a vila Kouřimka, secesní hřbitov v Kluku – unikátní architektonický soubor, který je dílem významného českého architekta Josefa Fanty.
V Poděbradech je každoročně pořádána celá řada kulturních, společenských a sportovních akcí k nimž nejpřesnější informace vždy poskytne poděbradské Kulturní a informační centrum, sídlící na náměstí Jiřího z Poděbrad.
Z tradičních festivalových akcí stojí za zmínku Poděbradské dny poezie, Festival mladého amatérského divadla FEMAD, Slavnosti krále Jiřího, festival rozhlasové tvorby – Prix Bohemia Radio a řada dalších neméně významných akcí konaných v průběhu roku.
Kulturní vyžití nabízí také divadlo Na Kovárně a Zámecký biograf s pestrou škálou divadelních, filmových a hudebních představení. Divadlo i biograf sídlí na prvním zámeckém nádvoří.
Působí zde mnoho sportovních klubů a organizací.
18-ti jamkové golfové hřiště se rozkládá v okolí soutoku řeky Labe s Cidlinou. Jedno z nejhezčích lesních a parkových hřišť. Areál je příjemně rozložený v místech s lesem, loukami a vodou, přechody nejsou dlouhé a hřiště má zajímavý rytmus.
Ve městě je několik tenisových kurtů i krytých hal, které jsou k dispozici veřejnosti po celý rok.
Během letní sezóny je k dispozici otevřené přírodní jezero. S celoročním provozem je k dispozici rehabilitační bazén v Zimních lázních, moderní Aquacentrum v blízkém Kolíně a plavecký bazén v Nymburce.
Pro hokej a bruslení je v Poděbradech od září do dubna v provozu zimní stadion s umělým ledem. S celoročním provozem je zimní stadion v blízkém Nymburce.
V Poděbradech – Polabci se nachází jezdecký oddíl s jízdárnou a parkurovým areálem. Pro návštěvníky je nabízen základní výcvik jízdy na koni a vyjížďky kočárem po okolí.
V jednotlivých lázeňských domech je k dispozici řada Fitness a posiloven.
Ve vzdálenosti cca 5 min. chůze od Lázeňského hotelu PARK**** se nachází v objektu bývalé sokolovny sportovní centrum s Bowlingem, Squashem, kulečníkem a stolním tenisem.
Milovníci horolezectví naleznou ráj v nedalekých Prachovských skalách nebo v Malešově nedaleko Kutné Hory.
Milovníci in-line bruslení naleznou své vyžití na cyklostezce vedoucí po obou březích Labe od Nymburka přes Poděbrady, Libici až do Kolína.
V lázeňském parku přímo před budovou hotelu je řada zpevněných pískových ploch, které jsou ideálním terénem pro Petaque.
Milovníci sportovní střelby naleznou své vyžití na střelnici v Poděbradech, kde můžou vyzkoušet své umění jak z krátkých tak dlouhých palných zbraní. Pro ty kteří chtějí vyzkoušet paintball je ideálním místem bývalý vojenský výcvikový prostor Milovice, nebo lesní prostor mezi Poděbrady a Nymburkem.
Vyznavači pěší turistiky a cykloturistiky naleznou celou řadu krásných tras v okolí Poděbrad podél obou břehů Labe, lužními lesy podél golfového hřiště na soutok s Cidlinou a dále do Libice k památníku Slavníkovců atd.